III e dobrze wie, z czego papier robi się!

W kwietniu klasa IIIe odbyła podróż pociągiem do wyjątkowego miejsca jakim jest Manufaktura Papieru Czerpanego w Kobyłce.

Uczniowie poznali historię papiernictwa w Polsce i na świecie. Poznali różnicę pomiędzy pergaminem, papirusem i papierem czerpanym. Własnoręcznie czerpali listki papieru wykorzystując materiały i urządzenia odtworzone z czasów XIV i XV wieku. Nauczyli się marmoryzować papier, czyli barwić go niezwykłą, bardzo starą metodą na wyciągu z glonów morskich. Z wycieczki uczniowie wrócili bogatsi o nowa wiedzę i doświadczenia. Na pamiątkę każdy otrzymał własnoręcznie wykonane prace.

Wszystkim ciekawym świata i jego historii polecamy wizytę w tym wyjątkowym miejscu.

Wychowawczyni
Justyna Ryszawa-Białek