Klasy siódme w Muzeum Powstania Warszawskiego

W poniedziałek - 4 grudnia klasy: 7a, 7b, 7d i 7s odwiedziły Muzeum Powstania Warszawskiego.  Muzeum zostało otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60 rocznicy wybuchu powstania. Mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79.

Placówka prowadzi dokumentację historii powstania warszawskiego, działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną, poświęconą dziejom powstania; a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Muzeum stanowi swoisty hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ukazuje i tłumaczy następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń.

Ekspozycja, którą zobaczyli nasi uczniowie, przedstawia walkę i codzienność powstania na tle okupacji, poprzez ukazanie złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy powstańców w PRL. Muzeum wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne, wykorzystujące poznawanie różnymi zmysłami historii tamtych dni. Dzięki temu bardziej docierają do młodzieży, pozwalają także w sposób inspirujący opowiadać o historii i patriotyzmie.

Wycieczka była dużym przeżyciem dla uczniów, wspaniałą lekcją historii, której świadkowie nadal żyją. Aby dokładnie zwiedzić muzeum nie wystarczą jednorazowe odwiedziny, dlatego na pewno wrócimy tam jeszcze..

wychowawcy klas siódmych