„Od ziarenka do bochenka”- klasa IIIf i IIIb w Gościńcu „Wiecha”

Gościniec położony jest we wsi Kawęczyn, 30km od Warszawy w kierunku południowym, zajmuje obszar o powierzchni 20ha.
Jest to wymarzone miejsce do tego, aby przyjemnie i bezpiecznie spędzić czas, a jednocześnie zapoznać dzieci z kulturą, pracą i życiem na wsi. Na rozległym terenie Gościńca znajdują się: stara zagroda wiejska, piekarnia, kuźnia, oryginalne stare wiatraki, młyn wodny, kapliczka, wozownia oraz ogrzewany całoroczny budynek gospody i potężne wiaty biesiadne z miejscem na ognisko..

Znalezione obrazy dla zapytania od ziarenka do bochenka

Program naszego pobytu obejmował:

• staropolskie powitanie przez gospodarza ubranego w strój ludowy
  • poczęstunek dzieci i opiekunów ciastem i herbatą
  • przejażdżkę po terenie Gościńca zadaszonym wozem konnym
  • zwiedzanie starej wiejskiej zagrody z izbą etnograficzną
  • spacer przez las do młyna wodnego i wiatraków
  • pokaz sztuki kowalskiej i wybijanie monety pamiątkowej w kuźni
  • zajęcia w piekarni z pokazem przygotowywania chleba do wypieku
  • ognisko z pieczeniem kiełbasek
  • kolorową zabawę „dyskotekową” w sali tanecznej

Wycieczka i lekcja o produkcji chleba bardzo nam się podobała!

Czas nam szybko minął….

Do domu nie chcieliśmy wracać….                                                                                                                                                                                                  Ewa Stolarska

Beata Wierzbicka

„Od ziarenka do bochenka”- projektu ciąg dalszy

Będąc w Gościńcu „ Wiecha oglądaliśmy maszyny rolnicze, staropolskie chaty i ich wystrój, narzędzia i wiele innych elementów ludowych. Na naszą szczególną uwagę zasłużyły gliniane garnki, dzbany, misy, które zdobiły drewniane płoty.

Realizując ten projekt dzisiaj poznaliśmy rodzaje zbóż i ich ziarna oraz lepiliśmy z gliny dawne naczynia.

Lekcja była super. Na następnej będziemy omawiać drogę produkcji chleba .

Już się nie możemy doczekać.

Uczennice z klasy IIIf